Tippek az öngondoskodás megvalósításához

Az öngondoskodás, azaz a magunkkal való törődés, odafigyelés a saját szükségleteinkre, mozgalmas és kihívásokkal teli életünkben nem mindig élvez prioritást. Pedig a lelki és testi egészségünk megőrzése szempontjából elengedhetetlen, hogy önmagunkra is figyeljünk és időt szakítsunk arra, hogy valami kedveset tegyünk magunkért. Bizonyára sokan hallottatok már az öngondoskodásról, de nem biztos, hogy megtaláltátok hozzá a megfelelő tevékenységet.

Amikor öngondoskodási ötleteken töröd a fejed, kezdd azzal, hogy végig gondolod, hogy saját magad mely részével szeretnél törődni.

 A fizikai öngondoskodás a testre összpontosít. Kipróbálhatsz olyan tevékenységeket, amelyek javítják a fizikai jólétedet.

Mozogj rendszeresen

Ha edzési rutint keresel, keress olyan tevékenységeket, amelyek mozgásra késztetnek, viszonylag könnyen elvégezhetőek és még örömet is okoznak számodra, pl. kerékpározás, foci, zumba, tánctanfolyam. A rendszeres kirándulás vagy a jóga gyakorlása is nagyobb erőt és energiát adhat. 

Táplálkozz egészségesen

Nem lehet eléggé és elégszer hangsúlyozni a megfelelő, kiegyensúlyozott táplálkozást. Viszont mindig beszélj orvosoddal vagy táplálkozási szakemberrel, amikor étrendi változtatásokat akarsz végrehajtani.

fizikai öngondoskodás

Az érzelmi jóléted ugyanolyan fontos, mint a fizikai.

Vezess naplót

A hálanapló segíthet észrevenni és értékelni az életed apró örömeit. Alternatív megoldásként egy álomnapló segíthet nyomon követni, mit csinál az agyad éjszaka. Bármelyik fajtáját is választod a napló írásának, arra ösztönöz, hogy lassíts és elgondolkodj.

Vegyél részt egy tanfolyamon

Ha valami újat tanulsz, az segíthet az önbizalmad növelésében. Olyan dolgot tanulj, ami mindig is érdekelt, és amivel tudod, hogy a későbbiekben is örömmel fogsz foglalkozni.

mentális öngondoskodás

 A spirituális öngondoskodás segít abban, hogy kapcsolatba kerülj a hitrendszereddel, ami javíthatja a motivációdat.

Meditálj

Akár irányított, akár csendes meditációt választasz, a lélegzetedre való összpontosítás és a koncentráció segíthet abban, hogy kapcsolatba léphess spirituális oldaladdal, ha mást szeretnél, akár kipróbálhatsz egy lelki elvonulást is.

Keress egy békés helyet

A te spirituális tered lehet egy templom vagy akár maga a természet – a lényeg, hogy találj egy  olyan helyet, ahol összekapcsolódhatsz a lelkeddel.  Egy ilyen helyen, csendben ülve is békét és örömet találhatsz.

spirituális öngondoskodás

A gyakorlati öngondoskodás magában foglalja azokat a szükségleteket, amelyek abban segítenek, hogy jobban érezd magad a bőrödben és jobb legyen az életminőséged.

Vegyél igénybe egészségügyi szolgáltatásokat

Lehet, hogy nem tartozik kedvenc tevékenységeid közé, de ha az orvosod, fogorvosod rendszeresen felkeresed és az általuk javasolt vizsgálatokat (pl. szűrővizsgálatok), kezeléseket elvégezteted, akkor nagyobb esélye lesz annak, hogy egészséges maradj.

Tarts egy „szépségnapot”

Az alapvető ápolás, mint például a bőrödre való odafigyelés, a hajaddal való törődés segíthet abban, hogy jobban érezd magad és jobban nézzél ki. 

gyakorlati öngondoskodás

Kapcsolataid boldogságot és motivációt adnak – figyelj oda, hogy egészségesek és tartósak legyenek.

Adj ajándékot

Nagyszerű érzés ajándékozni valamit egy szeretett személynek, és már az is jó érzést adhat, ha arra gondolsz, hogy valaki más napját ezzel feldobod.

Tölts időt szeretteiddel, barátaiddal

Ha időt töltesz szeretteiddel, barátaiddal, akkor kevésbé érzed magad egyedül. Egy közös kirándulás, játék a barátokkal vagy a családdal sokat segíthet kapcsolataid erősebbé, szorosabbá fűzésében.

kapcsolati öngondoskodás

 Mentális egészséged általános jólétednek fontos része – vigyázz rá, gondoskodj róla.

Tarts szünetet

Érzelmi és mentális állapotunkat negatívan befolyásolhatja a nem elegendő pihenés vagy az alváshiány. Még egy 15 perces, akár napközbeni szunyókálás is segíthet abban, hogy frissebbnek és koncentráltabbnak érezd magad.

Keress terápiát

Ha jobb életminőséget szeretnél elérni, de azt tapasztalod, hogy mentális betegségek vagy múltbeli traumák hatással vannak rád, a terápia segíthet. A terápia megtaníthatja azokat az eszközöket és készségeket, amelyek szükségesek ahhoz, hogy tovább lépj az életedben.