A családkonzultáció egy kezelési módszer, amely megpróbálja megoldani azokat a konfliktusokat, nehézségeket amelyeken egy család keresztül megy. Arra szolgál, hogy a családtagok kifejezzék érzéseiket a problémájukkal kapcsolatban és megpróbáljanak egyezségre jutni megértve egymást.  A családkonzultáció különlegessége abban áll, hogy minden családtag szempontjait és igényeit figyelembe veszi.  Fő célja, hogy a családban megnyilvánuló destruktív viselkedést, kommunikációt építő jellegűvé változtassa.

Mikor javasolt a családkonzultáció?

  • Amikor nehézségek merülnek fel vagy hiányosságok mutatkoznak a családi kommunikációban
  •  Ha nehézségek merülnek fel a családi kapcsolatokban – szülők és gyerekek vagy testvérek között – az élet bármely szakaszában: gyermekkorban, serdülőkorban, amikor a gyermekek elhagyják az otthonukat vagy amikor a szülők idősek lesznek.
  • Ha trauma vagy komoly változás történt ami az egész családot érinti, például új házba költözés, új országba költözés, családtag váratlan elvesztése
  • Amikor a szülők aktívan közösen rész akarnak venni a gyermek- vagy serdülőkorban felmerülő nehézségek leküzdésében: problémás viselkedés, szokások, otthoni szabályok, féltékenység vagy rivalizálás a testvérek között, szorongás, félelmek, lázadás, feszült családi légkör stb.
  • Amikor a szülők nem tudnak „csapatként” működni, és ez negatívan befolyásolja a családi kapcsolatok légkörét.
  • Amikor gyász, betegség, fogyatékosság, szenvedélybetegség (alkohol, kábítószer stb.) által meggyengül a családi rendszer.
  • A válás vagy válás után, hogy a gyerek/gyermekek számára a legjobb megoldás szülessen.
  • Mozaikcsalád együttélése során felmerülő nehézségek esetén 
Családkonzultáció | MegoldásFókusz

Hogyan segít a családkonzultáció?

A családkonzultáció azon az előfeltevésen alapul, hogy a család erős kötelék, értékek, mitoszok, közös történetek, elvárások rendszere, amely minden egyes tagjára hatással van.  A családi rendszereknek meg kell őrizni stabilitásukat, de ugyanakkor képeseknek kell lenniük arra, hogy idővel alkalmazkodjanak a különféle változásokhoz.

A családkonzultáció elősegíti a családon belüli kommunikációt és lehetőséget ad minden egyes családtagnak arra, hogy kifejezhessék nehézségeiket, megfogalmazhassák észrevételeiket, elmondhassák, hogy mi megy jól a családban és mi az, ami nehéz vagy fájdalmas. A konzultációs tér  lehetővé teszi a szólásszabadságot, a családtagok kipróbálhatnak  új kommunikációs eszközöket, amelyek  lehetővé teszik a családban az érzelmi kapcsolatok erősödését, a krízishelyzetekkel való megküzdést és a közös jövőkép kialakítását.

 

Mennyi ideig tart a konzultáció?

Néha csak néhány alkalomra van szükség ahhoz, hogy a család visszanyerje az egyensúlyát. A helyzettől függően a munka tovább is tarthat. Az első 1-2 alkalom elsősorban információgyűjtésről szól. Ezen ülések alatt megpróbáljuk közösen meghatározni a célokat, amiért érdemes dolgozni.

A konzultáció gyakorisága

Az ülések gyakorisága általában 2 hetente egy alkalom, krízis idején hamarabb is sor kerülhet találkozóra.

Konzultáció időtartama

A családkonzultáció időtartama egy és másfél óra között van.

Ha bármilyen kérdése van, keressen bizalommal!